10
Awards & prizes

ESA 2014 Conference Student Prize Winners

Prizes for spoken presentations

Prize  Winner Affiliation Title of presentation
ESA-Wiley Prize for outstanding spoken presentation (1st) James Shelley Melbourne The Kimberley Ark: assessing and conserving freshwater fish biodiversity in Australia's last pristine river systems
ESA-Wiley Prize for outstanding spoken presentation (2nd) Bronwyn Hradsky Melbourne Out of the fire, into the fox's mouth: introduced predator responses to planned burning
ESA-Wiley Prize for outstanding spoken presentation (3rd) Elizabeth Lowe Sydney Spider communities in cities: have we underestimated the biodiversity value of private gardens?
ESA Marilyn Fox Award for best inaugural presentation at a conferece Kathryn Berry JCU Coal carrier spill: acute and chronic effects of coal dust on a reef-building coral and fish species
Society for Conservation Biology prize for a spoken paper on conservation Yi Han Queensland Conservation decision-making on Christmas Island: managing invasive species using a qualitative modelling approach
Wiley-EMR prize for a spoken presentation on management or restoration Renee Rossini Queensland Optimal sampling strategies for monitoring threatened endemic macro-invertebrate assemblages from Great Artesian Basin discharge springs
Australian Flora Foundation prize for best spoken presentation on the biology or cultivation of native plants Sonya Geange ANU Plasticity in water use traits within Australian alpine plants
ESA-Wiley Prize for best speed talk  Heidi Kolkert UNE Microbats as pest control agents in intensive agricultural areas in northern NSW

 

Prizes for poster presentations

Prize  Winner Affiliation Title of presentation
ESA-Wiley Prize for outstanding poster presentation (1st) Emma Razeng Monash Small wings, big country: Using genetics to explore dispersal of aquatic insects in arid landscapes
ESA-Wiley Prize for outstanding poster presentation (2nd) Kirstin Proft Tasmania Investigating genetic structure and connectivity of woodland and grassland mammals in the Tasmanian midlands
ESA-Wiley Prize for outstanding poster presentation (3rd) Lorena Ruiz Talonia UNE Germination of two challenging native shrubs for restoration
Australian Flora Foundation prize for best poster presentation on the biology or cultivation of native plants Mitchell Star-Jones Adelaide A comparison of the parasitic and epiparasitic strategies in mistletoe
Wiley-EMR prize for a poster presentation on management or restoration Danae Moore Australian Wildlife Conservancy Is fire a threatening process for Liopholis kintorei-a nationally listed threatened species?

A huge thank you to the wonderful people who took the time to judge all the amazing student presentations.

The poster judges were: Ian Lunt, Joslin Moore, Kerryn Herman, Alice Jones, Dieter Hochuli, Melinda Moir, Rachel Standish, Jodie Lia, Chris Brady, Judy Lambert, Karin Strehlow and Martine Maron.

The talk judges were: Pauline Grierson, Charlene Janion- Scheepers, Dieter Hochuli, Danielle Shanahan, Samantha Travers, Brett Murphy, Raghu Sathyamurthy, Angela Moles, Luis Mata, Richard Major, David Duncan, Kim Maute, Glenda Wardle, Maree Treadwell, David Keith, Jane Walker, Jim Radford, Mark Ooi, Sabine Nooten, Siegy Krauss, Alan Kwok and Adrienne Nicotra.